Ekoturizem je nov izraz, ki se je pojavil pred približno 30 leti in se o njem vedno več piše. Ekoturizem, imenovan tudi doživljajski in znanstveni turizem poskuša spodbuditi in izkoristiti zanimanje javnosti za naravo, hkrati pa omejiti negativne vplive na okolje, ki jih prinaša turizem. Cilj teh oblik turizma je zagotoviti razvoj območij z ohranjeno naravo, da se ta ohrani še naprej. Prizadeva si za ohranitev izvirnih in nedotaknjenih naravnih območij, pa tudi za širjenje zavesti o njihovem pomenu. Vsak turist bi se moral seznaniti z običaji lokalnih prebivalcev.
Ponujamo vam nasvete, kako najbolje podpreti ekoturizem:
- Izogibajte se letalu – letalski promet je največji onesnaževalec zraka in pušča velik ogljični odtis
- Ne uporabljajte mikrotenskih vrečk – živila lahko zapakirate tudi v posode, ki jih je mogoče zapreti, ali vrečke iz blaga.
- Ne kupujte vode v plastenkah – plastika predstavlja veliko količino odpadkov in pogosto žal konča v morjih ali na odlagališčih
- Podprite lokalne specialitete – s podporo lokalnim obratom boste razveselili lokalne kmete, pridelovalce in lastnike podjetij.
Ekoturizem v Sloveniji
Poglejmo si ekoturizem v Sloveniji. Slovenija je čudovita zelena dežela, ki jo iščejo številni turisti prav zaradi čudovite narave. Država se osredotoča na varstvo okolja in pomoč lokalnim skupnostim pri rasti. Hoteli so na tem področju izjemnega pomena, saj naredijo malo znane destinacije vidnejše in s tem pripomorejo k hitrejši rasti ekoturizma. Seveda mnogi že poznajo čudovite Julijske Alpe, reko Sočo, Ljubljano ali Koper in Piran.
Ljubljana je glavno mesto, ki je prejelo naziv European Green Capital, kar pomeni, da je znana po varovanju okolja in se trudi ekološko ohranjati turistične destinacije. Ljubljana je povezana z mrežo „Green Capitals Route“, projektom, ki združuje vsa mesta, ki so prejela naziv z European Green Capital in poskuša ohraniti njihov turizem. V Sloveniji so trije kraji prejeli trajnostni certifikat za pristop k razvoju turizma ter prestižni znak Zeleno zlato Slovenije. To so Ljubljana, Kočevsko in Bela krajina.
Ljubljano verjetno že vsi poznajo, ni je treba veliko predstavljati. Obiskovalcem ponuja številne kulturne in zgodovinske spomenike in je mesto z veliko izbiro restavracij ob reki Ljubljanica.
Če pa se odpravite na jug države, pridete na Kočevsko, kjer se lahko odpravite na sprehod v bukov gozd, imenovan Krokar in tam opazujete divje živali. Če ste ljubitelj lokalne kulture, vina, kulinarike in uživate tudi v kolesarjenju, obiščite restavracijo Bela krajina in posedite ob kozarcu kakovostnega svežega vina neposredno iz vinogradov.
Hoteli v Sloveniji in ekoturizem
Kot že omenjeno, so hoteli zelo pomembni na lokalnih destinacijah, saj tudi pomagajo določenemu območju pridobiti več obiskovalcev. Med hoteli, ki zagovarjajo visok ekološki standard in s tem podpirajo ekoturizem v Sloveniji, so:
- Hotel Mond – na meji med Avstrijo in Slovenijo
- Ecohotel Koroš – hotel ponuja hrano z ekološke kmetije
- Eko butični hotel A.M.S. Beagle – ponuja polnilno postajo za električne avtomobile
- Daniel, Štanjel – hotel ponuja izključno ekološko pridelano hrano certificiranih proizvajalcev
- Hotel Bohinj – prvi ekološki hotel v Sloveniji
- Hotel Evropa – iz hotela je mogoče odkrivati lepote mesta Celje in njegove okolice
- Hotel Plesnik – več kot 80-letna tradicija, velika izbira za pohodništvo in druge dejavnosti v okolici
Vsi ti hoteli in še več v Sloveniji se osredotočajo na ekoturizem, podpirajo trajnostni razvoj, uporabljajo obnovljive vire energije in vode, reciklirajo, kuhajo hrano iz sestavin lokalnih kmetov in pridelovalcev. Nekateri hoteli so že ob gradnji uporabili čim več ekoloških materialov.
Hoteli ozaveščajo o trajnosti, delajo prepoznavne manj znane destinacije in opozarjajo, da ekoturizem ni le sodoben trend, temveč možnost, ki lahko reši naravno in kulturno dediščino države.